Авітаміноз у дітей: симптоми і профілактика

Як зробити так, щоб діти не відчували дефіциту вітамінів.

Вітаміни — біологічно активні речовини, необхідні людині для повноцінного життя. Вони підтримують імунітет, беруть участь в обмінних процесах, стимулюють ріст і розвиток організму у дітей.

Дитина, недополучающий вітаміни, погано розвивається як розумово, так і фізично, а наші діти відчувають дефіцит вітамінів практично цілий рік. Винятком може бути тільки літній період.

Симптоми авітамінозу у дітей

Симптомом авітамінозу в ранньому віці може бути будь-яке відхилення від норми, але все ж наведемо найбільш поширені прояви.
Недостатні темпи зростання, погана прибавка маси тіла.
Швидка стомлюваність, плаксивість, млявість.
Часті простудні захворювання.
Болі в кінцівках.
Запізнення термінів прорізування зубів.
При нестачі вітаміну А — суха шкіра і слизові оболонки.
При нестачі вітамінів групи В — різні порушення в роботі нервової системи, поганий сон, головні болі, втрата апетиту.
При нестачі вітаміну С — кровоточиві ясна, погане загоєння ран.
При нестачі вітаміну D — підвищена пітливість, неправильне формування кісток і інші прояви рахіту.

Причини авітамінозів

Причини дитячих авітамінозів можна умовно розділити на зовнішні і внутрішні.

Зовнішні причини авітамінозу пов’язані з недостатнім надходженням вітамінів з їжею. Як правило, в цьому випадку дитина недоотримує вітаміни всіх груп. Це може бути пов’язано з дефіцитом овочів і фруктів на зимово-весняний період, незбалансованим раціоном, наприклад годуючих матерів і дітей після півроку, пізнім введенням прикорму.

Такі авітамінози легко піддаються корекції. Досить дати мамі рекомендації по правильному харчуванню дитини певного віку і пояснити, коли і чим заповнювати недолік вітамінів в організмі.

Внутрішні причини пов’язані з тими чи іншими захворюваннями. В основному це захворювання травної системи з порушенням всмоктування деяких речовин і захворювання обміну речовин. Найчастіше в такій ситуації мова йде про недостатньому надходженні (всмоктуванні) конкретного вітаміну.

Такі авітамінози складніше піддаються терапії і залежать від перебігу основного захворювання.

Де взяти вітаміни
Щоб малюк не страждав від гіповітамінозу, потрібно збалансоване харчування.

Щодня в раціоні дитини повинні бути присутніми злаки, овочі (картопля), фрукти, молочні продукти, м’ясо, а два рази в тиждень — риба і яйце. Хліб краще давати чорний або з борошна грубого помелу, оскільки він багатий вітамінами групи В. щодня в їжу потрібно додавати рослинне масло: в ньому присутні жиророзчинні вітаміни Е і А.

У літній період процентний вміст фруктів і овочів в раціоні має бути збільшено до 80%. Це допоможе зміцнити імунітет і створити певний запас на зиму.

В кінці осені, взимку та навесні потрібно пити вітаміни курсами по 15-20 днів (1 раз в кожен сезон). Для дітей існують вітаміни з приємним смаком, щоб дитина приймав їх із задоволенням.

При наявності будь-якого захворювання, що перешкоджає нормальному всмоктуванню вітамінів, необхідно лікування, в яке, крім основних засобів, що також будуть входити і вітамінні комплекси.