Гастрит в дитини – причини, профілактика та лікування

– Причини гастриту в дітей
– Класифікація гастриту в дітей
– Симптоми гастриту у дітей
– Лікування гастриту в дітей
– Профілактика та прогнозування гастриту

Гастрит в дитини – це запальний процес, який вражає поверхні стінок шлунка і призводить до морфофункціональних змін слизової оболонки. Для гострого гастриту в дітей характерні сильний біль, відрижка, нудота, блювання, діарея, слинотеча або сухість у роті. При хронічній формі гастриту спостерігається зниження апетиту, помірні болі в животі, явища диспепсії та інтоксикації. Діагностика гастриту в дітей заснована на клінічних симптомах і анамнезі, даних гастроскопії з біопсією, рентгенографії шлунка, УЗД черевної порожнини. Лікування гастриту в дітей включає дотримання вікової дієти та лікувального режиму, медикаментозну терапію, фізіотерапевтичне та санаторне лікування.

Гастрит є найбільш поширеним захворюванням органів травлення в дитячій гастроентерології. Формування травної системи дитини завершується тільки до семирічного віку. В цей період особливістю травної системи дітей є низький вміст і менша активність соляної кислоти, недостатня моторна функція шлунка. Рівень захворюваності гастритом підвищується в періоди найбільш інтенсивного росту і розвитку дітей, тобто у віці від 5 до 6, та від 10 до 15 років.

Гастрит в дитини може протікати в гострій та хронічній формах. Гострий гастрит в дитини проявляється яскраво вираженим запаленням слизової оболонки шлунка, пов’язаним з короткочасним впливом на неї сильних подразників. Хронічний гастрит в дитини має тривалий прогресуючий перебіг, з періодичними рецидивами і поступово призводить до дегенерації та атрофії епітеліальних клітин та залоз слизової оболонки. Захворювання викликає порушення секреторної і моторної функцій шлунка, а також обміну речовин у дітей. Його наслідки залежать від важкості ураження слизової оболонки.
Причини гастриту в дітей

Гострий гастрит у дітей може виникати первинно (самостійно) або повторно, ускладнюючи перебіг деяких інфекційних та соматичних захворювань. Це захворювання можуть спровокувати надмірні переїдання або вживання невідповідної дитячому віку жирної, гострої, дуже гарячою або грубої їжі, а також потрапляння в шлунок хімічних речовин (концентрованих розчинів лугів, кислот), прийом деяких медикаментів (НПЗЗ, саліцилатів, стероїдних гормонів. При аліментарному гострому гастриті в дитини неадекватна їжа та продукти її неповного розщеплення чинять подразнюючу дію на слизову та секреторний апарат шлунка, порушуючи і сповільнюючи процес травлення. Гострий гастрит у дітей може бути пов’язаний з харчовою токсикоінфекцією при вживанні неякісної їжі, що містить патогенні бактерії (кишкова паличка, протей, клебсієла, сальмонела та ін.).

Основною причиною ендогенного гострого і хронічного гастриту в дітей є інфікування хелікобактеріями, що мешкають в пілоричному відділі шлунку. Патогенність пов’язана з високою адгезією мембран епітеліальних клітин, виділенням агресивних ферментів (уреази, протеази, фосфоліпази) і токсинів, що викликають руйнування захисного шару слизу, пошкодження епітеліальних клітин, розвиток запалення, утворення ерозій та виразок, порушення функції шлунка та дванадцятипалої кишки, пригнічення імунної системи.

Автоімунний хронічний гастрит у дітей обумовлений виробленням антитіл до секреторних клітин слизової шлунка, що призводить до зниження кислотності шлункового соку та недостатності травлення. Виникненню гастриту в дитини сприяють ферментопатії, хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (гепатит, панкреатит), харчова алергія.

Спровокувати розвиток вторинного гастриту в дитини можуть гострі інфекційні процеси (грип, кір, дифтерія, вірусний гепатит, туберкульоз), стан загальної інтоксикації при важких опіках, радіаційному ураженні та гострій нирковій недостатності. При цьому до запальних змін слизової оболонки шлунка призводить гематогенне поширення інфекції та токсинів.

До факторів ризику, що викликають гастрит у дітей, належать: погіршення якості їжі (велика кількість барвників, консервантів, фаст-фуд, газовані напої), глистово-паразитарні інвазії (лямбліоз, ентеробіоз). Крім цього, у підлітків можуть викликати гастрит шкідлива їжа та шкідливі звички (алкоголь, куріння), психосоматичні порушення (агресія, тривожність), стреси.
Класифікація гастриту в дітей

За характером запальних змін гострий гастрит у дітей може бути катаральним (з поверхневими гіперемією, набряком, точковими геморагіями і ерозіями, дистрофічними змінами епітелію); фібринозним (з поверхневими і глибокими некротичними змінами і утворенням фібринозних плівок); коррозівного (з некрозом, виразкою, крововиливами і глибоким пошкодженням шлункової стінки) і флегмонозним (гнійним).

За ступенем поширення ураження шлунка виділяють вогнищеві форми гастриту у дітей (фундальна, антральная, пілороантрального, пилородуоденального) і дифузні (поширені).

За етіологічним факторам розрізняють гастрит у дітей, асоційований з H. pylori; аутоімунний, еозинофільний (алергічний); реактивний (на тлі інших захворювань); идиопатический. Гастрит у дітей може протікати з підвищеним виробленням соляної кислоти (гіперацидний) і з її зниженою секрецією (гіпоацидний).
Симптоми гастриту у дітей

Клінічні прояви гострого гастриту у дітей можуть розвиватися через 4-12 годин після впливу подразника. При цьому порушується загальний стан дитини, її турбує біль у верхній частині живота, відрижка, печія, нудота, блювання, слиновиділення або сухість у роті. При цьому язик покривається білим нальотом, шкіра блідне, пульс стає частішим, артеріальний тиск понижується. Тривалість аліментарного гострого гастриту становить в середньому від 2 до 5 днів.

При токсико-інфекційному гастриті в дітей відзначається виражена інтоксикація, підвищення температури тіла, що супроводжується блюванням неперетравленою їжею зі слизом та жовчю, рідким калом. Це призводить до зневоднення, наростання слабкості та млявості. Диспепсичні явища при гострому алергічному гастриті в дитини супроводжуються шкірним свербінням, висипом і набряком Квінке.

Тяжким перебігом характеризується корозивний гастрит в дитини при хімічних опіках, що супроводжується пекучим інтенсивним болем в шлунку та при ковтанні, блювотою з домішками слизу, крові та фрагментів тканин. Залежно від важкості корозивного гастриту може розвинутися асфіксія, перфорація стінок шлунку, кровотеча, перитоніт, ураження нирок, печінки, серцево-судинна недостатність, шок і навіть летальний результат.

Гострий флегмонозний гастрит у дітей проявляється лихоманкою, сильними болями в животі, блювотою з домішками гною, важким загальним станом, що часто призводить до перитоніту і перигастриту.

В дітей з хронічним гастритом спостерігається поступове зниження апетиту, тупі і ниючі болі в животі (підсилюються через 10-15 хв. після прийому їжі), відрижка кислотою, нудота, нестійкі випорожнення. При хронічному гастриті розвиваються ознаки інтоксикації та порушення травлення: загальне нездужання, підвищена стомлюваність, схуднення, блідість шкіри, незначне підвищення температури тіла.
Лікування гастриту в дітей

В період гострої фази захворювання дітям призначається постільний режим, утримання від їжі на 8-12 годин, а при необхідності – промивання шлунку, очисні спринцювання. Також дітям в цей період необхідно давати багато пити. Для припинення блювоти, в якості антирефлюксних засобів, в педіатрії використовують прокінетики (мотилі ум, церукал), при вираженому больовому синдромі застосовують спазмолітики (папаверин, но-шпу), а також антациди (альмагель, маалокс).

При токсико-інфекційних гастритах застосовуються антибіотики, ферменти (панкреатин, мезим), адсорбенти (смекта, полісорб). При зневодненні проводиться інфузійна терапія. Через 12 годин дитині дозволяється дієтичне харчування (нежирні бульйони, слизові супи-пюре, каші, кисіль) з поступовим розширенням меню та переходом на загальний режим за виключенням гострої, копченої, смаженої та грубої їжі. При підозрі на флегмонозний гастрит і перфорацію шлунка необхідне хірургічне втручання.

Комплекс лікувальних заходів для дітей, які страждають хронічним гастритом, включає в себе суворе дотримання лікувально режиму і дієти, медикаментозну терапію, фізіотерапевтичне та санаторно-курортне лікування.

Дієтотерапія при хронічному гастриті в дитини заснована на принципах механічного, хімічного і термічного обмеження, незначного але частого прийому їжі (7-8 разів на добу).
При гіпоацидному гастриті за 10-20 хвилин до їжі бажано вживати розчин соляної кислоти з пепсином, а у випадку підвищеної кислотності призначають антациди, антисекреторні препарати.

При наявності хелікобактерної інфекції дітям з хронічним гастритом призначаються різні схеми терапії, що включають антибіотики (амоксицилін, кларитроміцин), похідні нітроімідазолів (ніфурател, фуразолідон), колоїдні солі вісмуту (денол, вікалін), інгібітори протонної помпи (омепразол, лансопразол), пробіотики (лінекс, біфіформ). Тривалість лікування хронічного гастриту залежить від гостроти захворювання, вираженості його симптомів, і може становити близько 3-4 тижнів.

Діти з хронічним гастритом перебувають на диспансерному обліку в дитячого гастроентеролога не менш ніж 3 роки. Для профілактики загострень хронічного гастриту в дітей двічі на рік призначаються повторні курси протирецидивного лікування, та раз на рік проводиться гастроскопія з контролем ерадикації H. pylori.
Профілактика та прогнозування гастриту

В більшості випадків при адекватному лікуванні гострий гастрит в дитини виліковується повністю. Іноді запальний процес у шлунку набуває хронічного перебігу і може супроводжуватися розвитком гастродуоденіту, панкреатиту, холециститу, коліту. При відсутності адекватного лікування існує ризик розвитку виразкової хвороби шлунка.

Профілактика гастриту в дітей полягає в дотриманні принципів раціонального харчування, що відповідає віку дитини, своєчасному лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, санації вогнищ хронічних інфекцій носоглотки.